Mám dve možnosti. Buď sa budem považovať za obeť, alebo za odvážnu ženu, ktorá sa vydala hľadať svoj poklad. (Paolo Coelho)
Zdravé telo rovná sa šťastný, vyrovnaný človek. Najlepší spôsob, ako zostať zdravý je mať dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Medzi tie najlepšie a cenovo najdostupnejšie spôsoby pohybu je rozhodne turistika. Okrem toho, že dýchate svieži vzduch, kocháte sa pohľadom na meniacu sa krajinu pred sebou a pozeráte do diaľky, čo ocenia najmä ľudia pracujúci pri počítači, hýbete sa! Uvedomte si svoju kondičku a nechoďte na to príliš zhurta. Investujte do kvalitných topánok, batoha a funkčného turistického oblečenia a najskôr si naplánujte nenáročné trasy s malým prevýšením. Každú svoju výpravu sledujte v niektorej z aplikácií na mobile a čo je dôležitejšie, ak je to možné, nechoďte na túru sami. Nájdite si parťáka, alebo celú partiu ľudí s ktorými sa podelíte o zážitok. Ak vo vašom okolí nikoho takého nemáte, mrknite do facebookovskej skupiny Parťák na hory. Ďalšia rada znie: nikdy si nezabudnite vopred pozrieť počasie a nepodceňujte oblečenie. Viete predsa, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista. Čo všetko s vaším novým koníčkom získate?
Vaše telo vám poďakuje. Turistiku môžete individuálne prispôsobiť vašej fyzickej kondícií. Je iné prechádzať sa po rovnom, nenáročnom chodníku ako stúpať hore po skalách. Každá turistická trasa tak môže byť pre vás jednou veľkou výzvou, pri ktorej posilňujete srdcový sval a zlepšujete prúdenie krvi a zároveň sa kocháte pohľadom na krásnu krajinu. Váš organizmus tiež vyrovnáva hladinu cukru v krvi, spevňuje svaly a kosti, zlepšuje rovnováhu tela a stabilitu trupu. Ide o celkovú kardiovaskulárnu aktivitu. vám nie je prirodzené cvičenie vo fitku plnom ľudí, vedzte, že turistika dá vášmu telu rovnako zabrať a vy si vôbec nemusíte vyčítať, že všetci okrem vás sa potia práve vo fitku.
Zlepšenie mentálneho zdravia. Ten, kto raz prejdete bránou prírody, už navždy zostane s ňou spätý. Akýsi vnútorný motor vás bude hnať vstúpiť do nej zas a znova, obdivovať jej krásy, vône, spočinúť okom na ďalekých horizontoch, poláskať pohľadom stromy, kvety, potok. Pobytom v prírode sa priblížite jej prirodzenému rytmu, čo vo vás vzbudí pocit naplnenia a harmónie. Ak počas svojej cesty ešte aj nazbierate bylinky, či lesné plody, využijete potenciál prírody na maximum.
A ten bronz! V prípade pekného, slnečného počasia prídete domov krásne opálení, ako od mora, šťastní a nadopovaní vitamínom D. Nezabudnite však na opaľovací prípravok a to nielen v lete. Na horách ste vysoko, slniečko tam pripeká a opaľuje oveľa silnejšie počas celého roka.
Krásne vypracované nohy. Lozenie po kopcoch a po skalách urobí s vašimi dolnými končatinami doslova divy. Budú krásne vyformované, pevné a svaly na nich budú len tak hrať. Vďačiť za to budete meniacej sa trase, prevýšeniu, stúpaniu, klesaniu. Poďakujú sa vám ako stehná a lýtka, tak aj sedacie svaly. No a teraz zostaňte sedieť doma :-)
Zbohom, kalórie. Pri pešej turistike v trvaní jednu hodinu spáli 60kg človek približne 350 kcal, 80kg človek približne 500 kcal. Ak máte za sebou celodennú túru, tak to vôbec nie je málo! Dobrá správa je, že za takýto výkon si môžete pokojne dopriať malú sladkú odmenu. A keď už sme pri tom jedle, nezabudnite si so sebou vždy pribaliť niečo pod zub: ovocie, energetickú tyčinku, celozrnné krekry a dostatok čistej vody.
Hobby s výhľadom. Nielen pohľad dolu z kopca, na ktorý ste vyšliapali, poskytuje dych berúci výhľad, ale aj samotná trasa dokáže človeku pookriať na duši. A ten pocit, keď si tam hore sadnete na skalu, vytiahnete občerstvenie a zjete si ho s výhľadom za milión, nič nepredčí.
To ticho. Útek do hôr je príjemnou zmenou od pracovných dní plných stresu, prísnych termínov, nekonečných porád, konferenčných hovorov, služobných ciest atď. Počas túry si vyčistíte hlavu, započúvate sa nielen do zvukov prírody, ale sa dokážete ponoriť hlbšie do seba, načúvať svojmu ja a možno prídete na riešenie problémov, ktoré vám už dlhšie ležia na srdci, alebo ste ich pre istotu už úplne vytesnili z vášho zorného poľa. Kontakt s prírodou je kontakt s dušou.
Dýchajte zhlboka. Vzduch tam hore je nielen redší, ale aj oveľa čistejší. Ľudia sa mylne domnievajú, že horský vzduch obsahuje viac kyslíka. Nie je to pravda. Obsah kyslíka je rovnaký, rozdiel je len v hustote vzduchu. Keďže na horách je vzduch redší, dostáva sa vám do pľúc síce menej kyslíka, ale nevdychujete toľko toxínov ako v mestách.
Balzam na dušu. Chôdza pomedzi stromy, či s výhľadom na kopce, alebo náročná túra po skalách s vidinou absolútneho vrcholu má vždy za odmenu rovnováhu. Upokojí myseľ, pozdvihne náladu, vyrovná stresovú hladinu a pomôže vám zabudnúť na problémy. Okrem toho, ak patríte medzi ľudí trpiacich nespavosťou, zaraďte turistiku do vášho týždenného plánu a uvidíte, že začnete spávať ako batoľa. Už 30-minútová prechádzka večer pred spaním vás naladí na kvalitný nočný odpočinok, čo potom taká horská túra.
Komunita ľudí. Hovorí sa, že človek milujúci prírodu má dobré srdce. Už len ten zvyk zdraviť na túre cudzích ľudí prináša pocit spolupatričnosti. Všimnite si, ako sa ľudia v horách tvária. Sú iní, než ľudia v kanceláriách. Zračí sa im v tvári pokora, oddanosť, úcta k živlom, neraz i láska k ľuďom. A čo potom taká noc na horskej chate! Niečo také môžeme pokojne zaradiť medzi výnimočné životné zážitky. Každý s každým sa družne zhovára, vymieňa si zážitky a tipy na cesty aj necesty. Nie je práve to, o čo nám vo vzťahoch medzi ľuďmi ide? Aby sme pokoru, ktorú nachádzame tam hore, kde vládnu prírodné živly, dokázali zaradiť do svojho každodenného života a preniesť ju smerom k ľuďom? Aby sme aj k ľuďom pristupovali ako k prekrásnemu Božiemu stvoreniu, ktoré tak radi v horách obdivujeme? Tak si obujme topánky, hoďme na chrbát batoh, vyzbrojme sa pokorným srdcom, úsmevom a vyrazme tam, kde sa naša duša cíti doma.
obrázky zdroj: pexels.com; archív autorky
The post 10 dôvodov prečo chodiť na turistiku appeared first on Alinka.sk.