Quantcast
Channel: Alinka.sk - Život a krása šikovnej ženy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 841

Vychutnajte si chvíle s rodinou. Tipy pre bezpečnú obývačku v domácnosti s malými deťmi

$
0
0
Vychutnajte si chvíle s rodinou. Tipy pre bezpečnú obývačku v domácnosti s malými deťmi

Tvrdenie, že obývacia izba je centrom diania nikoho neprekvapí. Je to spoločenský priestor, kde sa stretáva celá rodina, aby si spoločne zahrali hry, sledovali obľúbené filmy alebo len relaxovali. Pokiaľ žijete v domácnosti s deťmi, je dôležité, aby bol tento priestor nielen útulný, ale predovšetkým bezpečný aj pre tých najmenších.

Pozor na ostré hrany a rohy nábytku

Pri hre a objavovaní svojho okolia sa deti môžu ľahko zraniť o ostré časti nábytku. Možno si myslíte, že ich dokážete ustriehnuť, no stačí chvíľka nepozornosti a úraz je na svete. Našťastie existuje jednoduché riešenie – bezpečnostné silikónové ochranné rohy alebo pásky na hrany, napr. na televízny, alebo konferenčný stolík (môžete tiež predvídať dopredu a pri zariaďovaní obývačky rovno siahnuť po okrúhlom konferenčnom stolíku).

Odstráňte malé a krehké predmety z dosahu

Drobnosti alebo dekorácie s odnímateľnými časťami môžu byť pre deti nebezpečné – hrozí riziko prehltnutia. Rovnako je tomu aj v prípade krehkých predmetov, ktoré môžu deti rozbiť a poraniť sa na nich. Uistite sa, že takéto predmety nie sú na dosah detskej ruky. Pokiaľ si potrpíte na nadekorovanom stolíku či štýlovej komode, ukladajte predmety do ich stredu, kam dieťa nedočiahne. Ovládače a elektroniku skryte do uzatvárateľných (ideálne aj uzamykateľných) zásuviek.

Používajte bezpečnostné kryty na zásuvky

Veľkým lákadlom pre deti sú aj elektrické zásuvky. Aby ste predišli riziku úrazu elektrickým prúdom, mali by ste používať bezpečnostné kryty, resp. záslepky (detské poistky). Zvyčajne sa dajú odstrániť iba pomocou priloženého kľúča, takže nezbedné ruky vášho dieťaťa budú v bezpečí.

Zabráňte pošmyknutiu na koberci

Koberec v obývacej izbe by mal mať protišmykový podklad s gumou na spodnej strane. Pokiaľ ho nemá, môžete si dodatočne zaobstarať protišmykovú podložku, obzvlášť ak je koberec voľne situovaný na podlahe. Ak je aspoň z časti prichytený nábytkom, napr. ak je na ňom položená sedačka, kreslo alebo konferenčný stolík, koberec bude síce držať na svojom mieste, no hrozí riziko zakopnutia o jeho hrany, ktoré dobre nepriliehajú k zemi. Problém vyrieši protišmyková páska, ktorú nalepíte po okrajoch alebo do rohov koberca.

Vytvorte deťom kútik, kde sa môžu hrať

Ak to rozloženie obývacej izby umožňuje, vytvorte deťom malý, provizórny herný kútik. Budú tu mať svoj vlastný priestor, kde sa budú cítiť komfortne a v bezpečí. Základom je koberec, aby mali deti pri hre pod sebou mäkký a teplý podklad, niekoľko hračiek a využiť môžete aj ľahko prenosnú a skladnú ohrádku.

(A/PR), zdroj foto: insta_photos / Adobestock.com


Viewing all articles
Browse latest Browse all 841