Quantcast
Channel: Alinka.sk - Život a krása šikovnej ženy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 842

Ako zariadiť domácu posilňovňu, aby sa vám v nej ozaj chcelo cvičiť

$
0
0
Ako zariadiť domácu posilňovňu, aby sa vám v nej ozaj chcelo cvičiť

Domáca posilňovňa prináša celý rad výhod. Cvičiť môžete kedykoľvek, šetríte na poplatkoch i čas na cestovanie. Ešte lepšou správou je to, že vytvorenie domácej posilňovne nemusí stáť veľa peňazí. Dokonca si vystačíte aj s iba malým priestorom. Pozrime sa, ako pri tom prakticky postupovať, a na čo všetko nezabudnúť, nech je už váš rozpočet akýkoľvek.

Keď čítate tento článok, možno ešte nie ste pevne rozhodní, či domáca posilňovňa je pre vás to pravé. Pochopiteľne, jednu z hlavných úloh pri týchto pochybnostiach zohrávajú financie. Povedzme si však otvorene, že náklady na členstvo v posilňovni môžu byť niekedy o dosť vyššie, než jeho skutočná hodnota. A to obzvlášť v súčasnosti, keď vďaka online obsahu môžete cvičiť s vaším obľúbeným trénerom z pohodlia domova. Jednoducho a lacno.

Domáca posilňovňa vám dovolí:

  • ušetriť čas a náklady na dochádzanie do fitness centra,
  • cvičiť kedykoľvek vám to vyhovuje,
  • ušetriť na poplatkoch za členstvo v posilňovni,
  • neprestať cvičiť a neprísť o svoje výsledky, keď by posilňovne museli kvôli pandémii opäť zatvárať.

Jednoduchý prístup a časová efektivita však nie sú jediným pilierom prínosov domáceho cvičenia. Je tu ešte jeden významný bonus. Keď je posilňovňa priamo u vás doma, omnoho jednoduchšie sa stáva integrálnou súčasťou vášho životného štýlu. Už to nie je aktivita odohrávajúca sa kdesi mimo domova. To všetko prispieva k dosiahnutiu lepších výsledkov a vytrvalosti. Podobne ako motivácia, proteíny a optimálny tréningový plán.

Kde umiestniť domácu posilňovňu

Prejdime už na samotné zariaďovanie. Krok číslo jeden je zreteľný. Nájsť vhodný priestor. A to v závislosti od toho, aké cvičenia plánujete vykonávať a množstva náčinia, ktorým posilňovňu chcete vybaviť. Ideálom je samostatná miestnosť. Na domáce cvičenie štandardne postačí plocha 10 až 20 m2, kde sa hravo zmestia aj najlepšie posilňovacie lavice. Nanešťastie, nie každý má v domácnosti voľnú miestnosť. Aké sú alternatívy?

Využiť môžete garáž či nevyužívaný pivničný alebo podkrovný priestor. Pokiaľ bývate v malom byte, bez akéhokoľvek priestoru navyše, nezúfajte. S trochou kreativity a kompromismi sa iste vynájdete. Rozhliadnite sa po byte a hľadajte kút na cvičenie, v spálni či na chodbe. Umiestnite tam iba základné, nevyhnutné náčinie, ktoré neraz môžete ukryť pod posteľ či do skrine.

Nech už svoje teritórium na cvičenie vymedzíte kdekoľvek, priestor by mal byť dobre vetraný. V letných mesiacoch oceníte klimatizáciu.

Čím zariadiť posilňovňu na začiatku

Univerzálna odpoveď neexistuje. Vybavenie domáceho fitka závisí od vášho cieľa. V nadväznosti na to si ozrejmite, aké cvičenia chcete vykonávať a aké náčinie na to potrebujete. Každopádne, na to, aby posilňovňa bola efektívnym miestom na cvičenie, nevyhnutne nepotrebujete tony vybavenia ani rozmerné stroje.

Základ správne zostavenej domácej posilňovne má tvoriť:

  • lavička na cvičenie – najlepšie polohovateľná (pre širšiu variabilitu cvičenia),
  • set činiek – minimom je jedná veľká činka + dve jednoručné,
  • kardio prístrojcyklotrenažér, rotoped alebo bežecký pás.

Súčasťou každej posilňovne by mali byť tri hlavné zóny: priestor na rozcvičenie, aeróbna zóna a posilňovacia časť. Na začiatku i konci cvičenia nesmie chýbať strečing, na čo vám postačí podložka na cvičenie.
Na záver podčiarkujeme, že nemusíte kupovať všetko naraz. Postupujete individuálne. Nech je posilňovňa prispôsobená vašim potrebám. Začnite s niekoľkými kusmi zariadenia, ktoré viete, že naisto využijete, a podľa vášho progresu pridávajte ďalšie.

(A/PR, foto: pexels.com)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 842