Koberce sú pohodlným a praktickým prvkom detskej izby. Deti na ňom trávia dlhé hodiny lezením či hraním sa, preto je veľmi dôležité udržiavať ich v špičkovom stave. Niektoré čistiace postupy však môžu byť pre zdravie a bezpečnosť detí nevhodné. Viete, ako detské koberce správne čistiť?
Ako často čistiť koberce v detskej izbe?
Deti sa na kobercoch veľmi často hrajú a ruky či hračky, ktoré sa na ňom povaľovali si strkajú do úst. Pravidelná údržba, teda vysávanie aspoň 2x do týždňa, by mala byť preto pri detských kobercoch samozrejmosťou.
Pomocou vysávača dokážete odstrániť bežný prach a roztoče, nezabúdajte však aj na hĺbkové čistenie aspoň raz za 6 mesiacov, vďaka ktorému zbavíte váš koberec zažratých nečistôt, baktérií a plesní.
Akým čistiacim prostriedkom sa vyvarovať?
Čistiace prostriedky na koberce nepochybne odvádzajú skvelú prácu, mnohé z nich však obsahujú agresívne chemikálie, ktoré môžu byť pre deti škodlivé - môžu spôsobovať podráždenie kože alebo očí, respiračné problémy, napr. alergie či dokonca astmu.
Pri výbere čistidla začnite laicky od preskúmania obalu. Ak štítok na nádobe obsahuje slová ako “dráždivý, nebezpečný alebo horľavý”, je jasné, že tento prostriedok nebude vhodnou voľbou na čistenie detských kobercov. Vyvarovať by ste sa mali hlavne prostriedkom, ktoré obsahujú kyselinu fluorovodíkovú, glykolétery, chlorid amónny a hydroxid sodný.
Bezpečné náhrady priamo zo špajze
V boji proti špine a škvrnám sú efektívnym pomocníkom aj osvedčené babské rady - prísady rovno z vašej špajze. Na mastné škvrny môžete použiť jedlú sódu, kukuričný škrob či dokonca hladkú múku, ktorá mastnotu absorbuje. Biely ocot či citrónová šťava zase pomôžu pri čmáranicách od fixky alebo pera. Vhodnou náhradou agresívnych čistidiel môžu byť aj ekologické prípravky na báze prírodných látok (ozn. “eko” na obale).
(A/PR) Zdroj obrázku: Pixel-shot / Shutterstock.com