Odstránenie nežiaduceho ochlpenia z tela je dnes považované nielen za akýsi trend mladých, ale aj za hygienický štandard a základnú starostlivosť o pleť. Možností, ako na to, je neúrekom - od úplne bežného holenia chĺpkov žiletkou, vytrhávania pinzetou, cez voskovanie a používanie cukrovej pasty, až po zásahy laserom. Horúcim trendom je aj takzvaná IPL epilácia. Niektoré z menovaných techník zastrešujeme pojmom depilácia, iné metódy sú skôr epilačné.
Depilovať alebo epilovať, to je otázka!
Aj keď sa tieto dva, s pribúdajúcimi slnečnými dňami čoraz frekventovanejšie, termíny nápadne podobajú a nie je vôbec náročné si ich vzájomne zameniť, za každým sa skrýva trošku iná metóda odstraňovania chĺpkov. Základná odlišnosť spočíva v tom, akým spôsobom je chĺpok zlikvidovaný a akú bolesť pri tom pokožka utŕži.
*V prípade potenciálnych kontraindikácií sa o používaní IPL epilácie poraďte radšej so svojim lekárom.
Či už depilácia, alebo epilácia, obe techniky sú obľúbené a dlhodobo trendy. Jedným z dôvodov ich popularity je aj fakt, že ich s ľahkosťou možno vykonať v pohodlí domova. S použitím jednoduchých nástrojov to hravo zvládne ktokoľvek. Pozrite sa s nami hlbšie na to, čo ktorá metóda v sebe zahŕňa.
Depilácia
Rýchla, jednoduchá a, predovšetkým, bezbolestná! Taká je depilácia, ktorá najčastejšie predstavuje klasické holenie, oceňované celými generáciami tých, čo dbajú o hebkosť svojej pokožky. Na depiláciu možno použiť aj rôzne krémy, pasty, roll-on produkty, či telové spreje, ktoré obsahujú kyselinu tiogykolovú zacielenú na oslabenie štruktúry chĺpkov a ich postupný rozklad.
Najčastejšie metódy depilácie
- holenie
- použitie depilačných krémov a prípravkov s obsahom látok na rozklad chĺpkov
Depilácia má využitie na všetkých častiach tela - zbavujeme sa ňou ochlpenia na nohách i rukách, chĺpkov v oblasti tváre a, dokonca, mnohí si pomocou tejto jednoduchej metódy upravujú aj bikinové partie. Pri hustejšom zarastení však môže byť táto metóda časovo náročná a únavná.
Ako na depiláciu
Princíp depilácie spočíva v odstránení tej časti chĺpku, ktorá vyrastá na povrchu pokožky. Na tento účel vám bohate postačí jednorázová žiletka, či žiletkový strojček, no využiť možno aj ďalšie pomôcky. Páni určite ocenia zastrihávač fúzikov a chĺpkov v nose, dámam zasa výrazne uľahčí život šikovný tvárový depilátor, či bikini zastrihávač.
Aby sa vaša pokožka cítila byť hýčkaná, nezabúdajte používať depilačný krém, alebo rovno zainvestujte do strojčeka, ktorý disponuje hlavicou s pásikmi napustenými holiacim gélom. Zvýšenú pozornosť by ste tiež mali venovať pravidelnej údržbe holiacich pomôcok a ich častej obmene.
Depilácia vám nezaberie veľa času, ale rovnako tak sa ani z jej účinku nebudete tešiť pridlho. Už po pár dňoch totiž chĺpky opäť začnú vyrastať všade tam, kde ste sa ich zbavili. Netreba však zúfať - ak si spravíte z holenia príjemný rituál a každý deň si v rámci sprchovania prejdete holiacim strojčekom ochlpené partie tela, vaša pokožka bude hebká a príjemná na dotyk takmer neprestajne. A čo je na tom najlepšie? Depilácia je úplne bezbolestná procedúra, s minimálnymi negatívnymi vplyvmi na pokožku.
Epilácia
Ak túžite po hladko oholenej pokožke, z ktorej sa budete môcť tešiť dlhšiu dobu, epilácia je ideálnou voľbou. Uplatnenie má najmä pri odstraňovaní chĺpkov na väčších plochách, akými sú ruky a nohy, kde pokožka nie je až tak senzitívna. Technicky sa dá použiť aj na citlivejšie partie tela, ako je oblasť bikín, tvár a podpazušie, avšak treba rátať s tým, že môže ísť o niečo bolestivejšiu procedúru. Ako všetko na svete, aj toto je individuálne a všetko závisí od citlivosti vašej pokožky a tolerancie bolesti.
Najčastejšie metódy epilácie
- vytrhávanie chĺpkov pinzetou
- voskovanie
- epilácia cukrovou pastou
- IPL epilácia pulzným svetlom
- laserové odstraňovanie chĺpkov
Ako na epiláciu
Na odstraňovanie chĺpkov sa v tomto prípade používa mechanické zariadenie - epilátor. Tento prístroj odstraňuje chĺpky pomocou drobných pinziet a to tak, že ich vytrháva spod pokožky priamo s korienkami. Vďaka tomu ostáva pleť dlhšie hebká a nie je treba procedúru opakovať aj niekoľko týždňov.
Elektrický epilátor má jednu nevýhodu, a to, že jeho používanie vám môže spôsobiť nepríjemné pocity, až bolesť. Najmä spočiatku, kým pokožka nie je zvyknutá, môže byť proces vytrhávania chĺpkov problematický. Po čase však bolestivosť zvykne ustúpiť. Riešením môže byť aj epilátor určený na použitie vo vode, ktorý spolu s využitím chladiacej rukavice napne pokožku, ochladí ju, a tým aj zmierni bolesť.
IPL epilátor, hit leta 2021
Krásne nohy bez chĺpkov, ktoré vydržia hladké dlhodobo, už nemusia byť len snom. Azda najväčšou novinkou a trendom v bezbolestnom odstraňovaní ochlpenia je takzvaná IPL epilácia, alebo aj fotoepilácia. Metóda, za ktorou sme si ešte nedávno museli vyraziť do kozmetických salónov, sa stáva dostupnou aj v domácom prostredí.
Ako na IPL epiláciu
Základným pomocníkom je v tomto prípade IPL epilátor, elektrické zariadenie, ktoré využíva technológiu pulzného svetla (Intensive pulse light). IPL epilátor privádza do pokožky vyhrievací lúč s cieľom narušiť štruktúru chĺpkov. Pri pravidelnom používaní korienky postupne slabnú, ochlpenie sa zjemňuje a prestáva rásť. Testy preukázali výborné výsledky tejto metódy už po 3 použitiach, po 12 ošetreniach sa účinnosť ešte zvyšuje a vy sa môžete tešiť z pokožky bez chĺpkov až na 6 mesiacov.
IPL epilácia je vhodná na celé telo i tvár, vrátane tých najcitlivejších partií. Sen o dokonale hladkej pokožke vám pomôže splniť IPL epilátor Philips Lumea, ktorý zaručuje profesionálnu starostlivosť o pleť aj v pohodlí domova. Používa sa veľmi jednoducho a jeho obsluhu zvládne naozaj každý.