Zvažujete výstavbu domu, no neviete, na čo si dať pozor? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete pár užitočných rád, ktoré vám ušetria peniaze aj čas.
Vyberte vhodný pozemok
Najprv si premyslite, či chcete bývať v meste alebo na dedine. Ceny pozemkov sa líšia v závislosti od lokality. V centre mesta si priplatíte. Na dedine zase ušetríte, do práce to však pravdepodobne budete mať ďalej. Vopred si tiež ujasnite, aký veľký by mal byť váš pozemok. Často sa stáva, že inak pekná lokalita nespĺňa podmienky pre tie najkrajšie projekty rodinných domov.
Nič nenechajte na náhodu
Pred samotnou kúpou pozemku je dobré preveriť, či sa v jeho blízkosti neplánuje výstavba diaľnice alebo továrne. Vyhnete sa nepríjemnému zápachu i hluku. Tiež skontrolujte, či sa pozemok náhodou nenachádza v chránenej oblasti. Informovať sa o tom môžete na stavebnom úrade. Rovnako dôležité sú aj priateľské vzťahy so susedmi. Určite nechcete, aby vám vaši susedia každý deň robili zo života peklo.
Zdroj: Unsplash.com
Nájdite si svojho architekta
Obrovskou pomocou pri stavbe domu je úzka spolupráca s architektom. Povedzte mu vašu predstavu a navrhne vám riešenia, ako ju premeniť na skutočnosť. Zároveň sa na neho môžete obrátiť aj v ďalších fázach stavby a poradí vám, ako ďalej postupovať. Väčšinou ide o skúseného profesionála, ktorý si poradí aj so zložitejšími prekážkami.
Nezabudnite na úrady
Ak ste si vybrali pozemok a projekt vášho domu je dokončený, ďalším krokom je žiadosť o stavebné povolenie. Urobiť tak môžete na mestskom stavebnom úrade. Spája sa s tým však veľa byrokracie, preto žiadosť odporúčame posunúť skôr ľuďom, ktorí sa venujú inžinieringu. Pokiaľ však chcete ušetriť, môžete si to vybaviť aj sami. Zaberie vám to však dosť veľa času.
Zdroj: Bigstock.com
Stavebnú firmu si radšej overte
Pri stavbe domu sa oplatí využiť služby stavebnej firmy. Väčšina má na svojej webovej stránke k nahliadnutiu dokončené projekty rodinných domov. Vyberte si tú správnu firmu podľa jej štýlu a prístupu. Rozhodovanie vám môžu uľahčiť aj referencie od priateľov či známych. Vypýtajte si od firmy informácie o priebehu výstavby, kvalite materiálov a ich životnosti. Pred konečnou voľbou si nechajte vypracovať konkrétnu cenovú ponuku.
Vybavte si dozor
Na mieste stavby zabezpečte stavebný dozor. Dohliadne na robotníkov a dodržiavanie správnych postupov. Pri tomto druhu práce je dôležitá najmä precíznosť. Ak sa všetko podarí na prvý raz, nič nebudete musieť dodatočne prerábať a opravovať. Ušetríte čas, peniaze a aj kopu zbytočných starostí.
(Alinka/PR)
The post Na čo si dať pozor pred stavbou rodinného domu appeared first on AlinkaBook.