Quantcast
Channel: Alinka.sk - Život a krása šikovnej ženy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 841

Päť zásad pre zdravé bývanie alergikov

$
0
0

Ak sa má byt stať bezpečným útočiskom pred agresívnymi alergénmi z vonkajšieho prostredia, je nutné dodržať niekoľko pravidiel.

Zdroj: iStock/Zinkevych

Čo treba urobiť, aby sa alergik cítil doma lepšie ako vonku?

Čistý vzduch

Základným predpokladom je zabezpečiť vnútri – v rámci možností – čo najčistejšie ovzdušie. V domácnosti by sa malo pravidelne vetrať, najlepšie skoro ráno a po daždi. Na oknách môžu byť špeciálne sieťky, ktoré dnu nevpustia peľ. 

V byte by mala byť stabilná teplota okolo 22 stupňov a vlhkosť medzi 40 až 50 percentami. Podľa potreby si možno zaobstarať zvlhčovač alebo odvlhčovač vzduchu. 

Poobzerať sa pri alergikoch oplatí aj po čističkách vzduchu, ktoré dokážu z miestnosti odstrániť škodlivé vírusy, prach, peľ aj zápach. Čističku si treba vybrať podľa veľkosti miestnosti, v ktorej sa bude nachádzať. Ak má slúžiť v spálni alebo v detskej izbe, zvoliť treba model s nízkou hlučnosťou.

Antialergické prostredie na spánok

Aby sa alergik dobre vyspal, potrebuje kvalitný antialergický matrac, vankúš, prikrývku, ale aj obliečky. Vyberajte materiály, ktoré sú antialergické aj odolné voči roztočom. Periny a vankúše z peria pre alergikov nie sú vhodné. 

Zdroj: iStock/penkanya

Prikrývku pravidelne vetrajte na slnku, posteľné prádlo perte aspoň raz za týždeň a najmenej na 90 stupňoch. Ak ide o alergické dieťa, raz za čas treba vyprať aj jeho obľúbené plyšové hračky, aspoň na 60 stupňoch.

Udržiavajte doma poriadok

V domácnosti s alergikmi je potrebné udržiavať poriadok dôkladnejšie a upratovať častejšie. Pravidelne treba vysávať – najlepšie vysávačom s HEPA filtrom, z ktorého nečistoty neuniknú naspäť do vzduchu. Za zváženie stojí aj investícia do robotického vysávača, ktorý môže upratovať, kým nie ste doma.

Prach je vhodné utierať z nábytku namokro, aby sa v miestnosti zbytočne nevíril. Z otvorených poličiek je tiež dobré odstrániť všetky „lapače prachu“.

Odstráňte zbytočné textílie

Koberce, záclony, závesy, deky aj čalúnený nábytok by mali byť v domácnosti s alergikmi tabu. Rovnako tam nemajú čo hľadať kožušiny a za zváženie stoja rôzne kvety a rastliny. 

Ak sa rozličných textílií, v ktorých sa môže usádzať prach, roztoče aj peľ, neviete vzdať, aspoň raz za mesiac ich operte. Ak sa vám zdajú podlahy bez kobercov chladné, zrušte veľké koberce a vymeňte ich za antialergické koberce s krátkym vlasom. Najlepšie také, ktoré sa dajú oprať v práčke. Operte ich aspoň dvakrát do mesiaca. Dodržte však pravidlo, že koberec nepatrí do izby, kde sa spí a kde sa hrajú deti.

Podlaha, steny a nábytok pre alergikov

Podlaha v byte s alergikom musí byť ľahko udržiavateľná – napríklad s vinylovou krytinou alebo korková. Na hladkej tvrdej podlahe sa alergény zachytávajú menej ako na kobercoch.

Zdroj: iStock/U. J. Alexander

Steny v domácnosti s alergikom by mali dostať novú maľovku každé dva roky. Na trhu sú aj špeciálne nátery vhodné pre alergikov.

Vhodný je nábytok hladkých tvarov a takou povrchovou úpravou, ktorá sa ľahko udržiava a vydrží aj utieranie prachu namokro. Vitríny majú byť uzatvárateľné. Všetko oblečenie by malo byť zatvorené v skriniach alebo zásuvkách, aby sa naň neprášilo. Ak sa dá, oblečenie skladujte  v skriniach mimo izby, v ktorej spáva alergik.

Čalúnený nábytok je nevhodný, keďže sa v ňom darí roztočom. Alternatívou môže byť napríklad kožená pohovka alebo sedačka z ekokože. Prípadne sedačka s poťahmi, ktoré sa dajú sňať a oprať.

(Alinka/PR)

The post Päť zásad pre zdravé bývanie alergikov appeared first on AlinkaBook.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 841