V živote máme len dve možnosti akým človekom chceme byť a či si to už uvedomujeme, alebo nie, každý deň svoje rozhodnutie demonštrujeme svojím správaním doma aj v práci. Pretože to, ako sa správame k druhým ľuďom, o nás prezrádza všetko. Buď ich svojimi postojmi dvíhame a cítia sa vďaka nám lepšie, alebo ich zrážame k zemi. Ktorým typom človeka sa rozhodnete stať je len vo vašich rukách.
Docentka a konzultantka OSN a ďalších inštitúcií medzi ktoré patrí napríklad aj Google, profesorka na Georgetownskej univerzite v USA Christine Porath, sa venovala výskumu o tom, ako na nás vplýva nezdvorilosť. Medzi prejavy nezdvorilosti patrí napríklad ponižovanie, výsmech, doberanie, nevhodné vtipy ale aj sms-kovanie a chatovanie na porade či počas rozhovoru. Možno ste už počuli o prípadoch, kedy výsledkom dlhodobého nevhodného správania kolegov či nadriadených, ktorým sa nevieme brániť, bolo zlyhanie organizmu, vyhorenie alebo celkové zrútenie.
Výsledky štúdie ktorú Christine spolu s kolegyňou vypracovala, boli alarmujúce. Požiadali niekoľkých respondentov o príklady nevľúdnosti na pracovisku. Jeden človek bežne narážal na reakcie nadriadeného typu: “Robíš si srandu? Aj škôlkár by to vypracoval lepšie.” Inému nadriadený roztrhal prácu priamo pred očami celého tímu spolupracovníkov. Výsledkom nevľúdnosti na pracovisku bola nižšia motivácia zemstnancov. Až 66% z nich sa po nevľúdnych útokoch prestalo snažiť, 80% premárnilo čas trápením sa nad tým, ako na nich niekto zareagoval, a 12% zo zamestnania dokonca odišlo.
Potom, čo Christine výsledky publikovala, ju začali kontaktovať rôzne organizácie, ktoré z vyššie uvedeného dospeli k záveru, že vďaka nevľúdnemu chovaniu svojich zamestnancov ročne prichádzajú o 12 miliónov dolárov. Druhá skupina organizácii, ktorá ju po prieskume kontaktovala sa vyjadrila, že uvedené nie je možné dokázať. Na základe toho Christine porovnala pocity ľudí, ktorí sa stretli s nevľúdnosťou na pracovisku s tými, ktorí ju zatiaľ nezažili, výsledkom čoho sa utvrdili v pôvodnom zistení, že zamestnanci ku ktorým iní ľudia pristupujú nezdvorilo dosahujú oveľa horšie výsledky.
Ak ste tento prístup na pracovisku ešte nezažili, buďte radi. No čo v prípade, že ste svedkom vyvršovania sa na podriadenom či kolegovi? Nevľúdnosť je nákazlivá a dokáže nám zhoršiť náladu aj ovplyvniť výkon už len tým, že sa staneme jej svedkom či už na pracovisku alebo v súkromnom živote. Doma, online, v škole, medzi známymi, v komunitách. Negatívne ovplyvňuje nielen naše pocity, ale aj výkonnosť, správanie a napokon aj to, ako my sami pristupujeme k ostatným ľuďom v našom okolí. Stavy hlbokej nespokojnosti nám dokáže navodiť už len to, keď sme vo svojom bezprostrednom okolí vystavení negatívnym a vulgárnym slovám.
Celý prejav Christine Porath z konferencie TED v anglickom jazyku si môžete vypočuť online.
Obrázky zdroj: Pexels.com
The post Prečo byť vľúdny na pracovisku appeared first on AlinkaBook.