Quantcast
Channel: Alinka.sk - Život a krása šikovnej ženy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 841

Minimalizmus v domácnosti

$
0
0

Počuli ste už o životnom štýle pod názvom minimalizmus? Toto slovo v posledných mesiacoch valcuje svet, hrnie sa na nás z printových časopisov aj internetového sveta. Možno ide len o módny boom, jedno je však isté. Je to skvelý spôsob ako si prevzdušniť a upratať domácnosť.

Čo je to minimalizmus?

Minimalizmus je životný štýl, ktorý vás naučí žiť len s minimom vecí. Istá skupina minimalistov dokonca tvrdí, že vám stačí vlastniť len sto všetkých vecí. Áno, čítate dobre, doslova ide o stovku vecí a z nich by ste mali mať v skrini len okolo tridsať kúskov.  Tento životný štýl však nezahŕňa len upratovanie, ale pretriedenie aktivít, spôsobov trávenia voľného času a tiež vzťahov. Jednoducho, vedieť sa zbaviť toho, čo nám už neslúži a čo nás oberá o čas, ktorý môžeme venovať niečomu zmysluplnejšiemu (napr. dobrovoľníctvu, pomoci iným ľuďom, vzdelávaniu, vlastnej psychohygiéne atď). Dnes sa budeme venovať minimalizmu v domácnosti.

Prečo ísť v domácnosti cestou minimalizmu?

  • Menej stresu. Či si to už uvedomujeme, alebo nie, neporiadok nás rozptyľuje, pretože všetko, čo je v našom zornom poli, nevyhnutne zaujme našu pozornosť. Čím máme okolo seba viac uprataných priestorov, tým je náš vizuálny stres menší. Minimalistická domácnosť pôsobí upokojujúco.
  • Krajšie priestory. Predstavte si svoju reakciu, keď sa pozeráte na nasledujúce dva druhy fotografií: 1) fotografia zapratanej domácnosti, v ktorej sa veci len tak povaľujú a 2) fotografia vzdušnej, čistej domácnosti ktorej dominuje vkusný nábytok a dotvárajú ju vhodne zvolené dekorácie a obrazy. Máte to? Tak v ktorej by ste sa cítili lepšie? Máte pravdu. Minimalistická domácnosť je oveľa príjemnejšia a človek sa v nej cíti oveľa lepšie ako v tej prvej.
  • Ľahšia údržba. Je pomerne náročné udržiavať preplnené priestory v čistote a poriadku. Čím viac vecí máte, tým je upratovanie pre vás náročnejšie. Zamyslite sa nad tým, o čo ľahšie je povysávať miestnosť, v ktorej máte len pár základných kusov nábytku. Menej upratovania znamená viac času na záľuby, rodinu a priateľov.

Minimalizmus v kuchyni

Ako vyzerá minimalistická domácnosť?

  • Minimum nábytku. Minimalistická domácnosť znamená len pár základných kusov nábytku. Obývacia izba môže napríklad obsahovať len gauč, kreslo, konferenčný stolík, malú knihovňu, televízor (nemusí byť) a niekoľko lámp vydávajúcich mäkké tlmené svetlo. V spálni postačí posteľ, komoda a nočné stolíky.
  • Udržiavané plochy. Plochy a odkladací priestor zostáva čistý s výnimkou jednej-dvoch vkusne zvolených dekorácií. Rozhodne sa kde-tu nepovaľujú knihy, časopisy a iné nahromadené nezmysly.
  • Dôraz na doplnky. Domácnosť bez akýchkoľvek dekorácii by bola pomerne nudná. Ideálnou ozdobou konferenčného stolíka bude váza s čerstvými kvetmi, alebo sviečky, pracovný stôl môže zdobiť jedna zarámovaná fotografia, steny dotvoria vkusné maľby.
  • Kvalita, nie kvantita. Každý minimalista vie, že je lepšie umiestniť do priestoru jeden kvalitný veľký stôl z masívu ako niekoľko príručných stolíkov z preglejky. Menej je naozaj viac. Uprednostňujte prírodné materiály.

Minimalizmus v spálni

Ako vyčarovať minimalizmus u seba doma?

Na vytvorenie minimalistickej domácnosti nejestvuje presný manuál. Tento životný štýl je skôr o pocite a o tom, aby veci slúžili nám a nie my im. Okrem vyššie spomínaných tipov môžete skúsiť uplatniť ešte niektoré z nasledujúcich bodov:

  • Jedna miestnosť po druhej. Ak sa nechystáte vyslovene sťahovať, je pomerne náročné zjednodušiť svoju domácnosť len tak, za pochodu a za plnej prevádzky. Choďte miestnosť po miestnosti a snažte sa o to, aby jedna po druhej u vás vyvolávali pocit vzdušnosti a pohodlia, nech váš domov dýcha. Pokračujte v záhrade a na dvore.
  • Nepotrebné vyhoďte. Pozorne si prezrite všetky veci v každej miestnosti a ponechajte si len tie, ktoré naozaj používate. Tie ostatné nenechávajte na neskôr, alebo na deň, kedy by sa vám mohli zísť. Nepotrebujete ich. Naplňte nepotrebnými vecami (dekoráciami, knihami, šatstvom, hračkami) papierové škatule a plastové vrecia a posuňte ich rodinám, ktoré ich ešte využijú, prípadne venujte charitatívnej organizácii.
  • Nič sa nesmie povaľovať. Na dlážke, na stole, pracovnom stole, na odkladacích plochách nábytku, na umývadle, vani ani na nočných stolíkoch sa nesmie nič povaľovať. Všetko nech má svoje miesto v úložných boxoch, v skrinkách a v zásuvkách. Tie budete musieť pravdepodobne najskôr tiež pretriediť a zbaviť sa všetkého, čo je v nich naviac.
  • Jednoduché dekorácie a textílie. Váza s kvetmi, kvetináč s rastlinou, hodnotný obraz, podstavec so sviečkami. Ak máte miestnosť zariadenú v prírodných, béžových odtieňoch, doplnky by mali byť farebne výraznejšie. Textílie voľte nadčasové tón v tóne bez výrazných, okázalých vzorov.
  • Pohodlne sa usaďte, uvolnite a zrelaxujte. Tá námaha za ten pocit stála, však? ;-) A teraz vám už len zostáva v minimalizme zotrvať, nepodliehať impulzívnym nákupom a nezhromažďovať veci, ktoré nepotrebujete.

Obrázky zdroj: pixabay.com

The post Minimalizmus v domácnosti appeared first on Alinka.sk.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 841