Tajomná moc jazykov lásky
Bez toho, aby sme si to uvedomovali, každý z nás máme svoj preferovaný jazyk lásky, prostredníctvom ktorého komunikujeme so svojim blízkym okolím a pomocou ktorého sa cítime milovaní, rešpektovaní a akceptovaní. Žiaľ, väčšina manželských párov ani po rokoch spolužitia jazyk lásky svojho partnera nepozná, navzájom sa tak ochudobňujú a vytvárajú priestor na nedorozumenia a zbytočné hádky. Zvyčajne totiž prejavujeme lásku svojmu partnerovi tak, ako je to vlastné nám a nie tak, ako potrebuje on/ona. Len máloktorí partneri hovoria tým istým jazykom lásky. Naše jazyky lásky sa líšia, hovoríme každý tým svojim a preto si nerozumieme.
Ako napĺňať citovú nádrž lásky
Každý človek má svoju vlastnú citovú nádrž lásky. Sama od seba nikdy nezostane trvale plná, musí sa neustále dopĺňať. Svojim správaním ju buď dopĺňame, alebo odčerpávame. Pokiaľ je plná, cítime sa milovaní, no pokiaľ je prázdna, aj my cítime citové prázdno.
Zamilovanosť je stav, kedy je naša citová nádrž lásky neustále plná, preto na začiatku takmer všetky vzťahy perfektne fungujú. Obdobie zamilovanosti však najneskôr po troch rokoch pominie a vtedy prichádza na rad obdobie vzťahu, na ktorom treba pracovať. Do každodenného života páru sa vkradne odlišnosť prinášajúca komunikačný problém.
Na to, aby sme vedeli náš vzťah posúvať ďalej, musíme poznať jazyk lásky nášho partnera. V opačnom prípade sa budeme snažiť komunikovať len tým svojim a to, čo chceme partnerovi povedať, sa k nemu pre vytvorenú bariéru nepochopenia nikdy nedostane. Americký autor a vzťahový poradca, Dr.Gary Chapman, identifikoval päť jazykov lásky pre komunikáciu s našim partnerom, ale aj s deťmi, priateľmi a kolegami.
Jazyky lásky
- Slová podpory a uistenia – prostredníctvom nich oceňujeme hodnotu toho druhého. O ľuďoch z tejto skupiny platí, že lásku potrebujú počuť a treba im denne slovne vyjadrovať to, čo pre vás znamenajú, chváliť ich a oceňovať. Naopak, nevedia dobre prijať kritiku a preto, ak idete človeka s týmto jazykom lásky kritizovať, voľte slová obzvlášť opatrne.
Extra tipy: Môžete o svojom partnerovi hovoriť obdivne v spoločnosti, alebo mu pred odchodom z domu do práce vložiť do tašky lístoček s milým odkazom. - Sústredená pozornosť – pozorným načúvaním vyjadrujeme partnerovi svoju blízkosť a záujem o to, čo nám chce povedať. Ľudia z tejto skupiny potrebujú lásku vidieť, potrebujú si byť istí, že si na nich nájdete čas a budete sa im aktívne venovať. To znamená, neviesť s nimi rozhovor pri zapnutej televízii, ani počas rozhovoru nepozerať sústredene do monitora počítača. Vyhraďte si denne čas, kedy budete sústredene venovať pozornosť výlučne svojmu partnerovi či už prostredníctvom rozhovoru, alebo spoločnej činnosti, ktorej sa zúčastníte len vy dvaja.
Extra tipy: Perfektnou príležitosťou na sústredenú pozornosť je každodenná spoločná večera. To, či sa na partnera/deti naozaj sústredíte, prezradí aj reč vášho tela. Nezabudnite sa pozerať jeden druhému priamo do očí a neskáčte si navzájom do reči. - Darčeky a drobné pozornosti – ten druhý sa cíti byť milovaný, keď ho zahŕňame darčekmi a rôznymi maličkosťami. Dávame mu tak najavo, že naňho myslíme a venujeme čas výberu vhodnej maličkosti aj vtedy, keď s ním práve nie sme. Inými slovami, „dáme si prácu“ s tým, aby sme svoju polovičku potešili. Táto skupina ľudí vníma lásku prostredníctvom reálnych predmetov – symbolov.
Extra tipy: Ak neviete, čo by vašu polovičku potešilo, spíšte si zoznam vecí, ktoré jej už v minulosti urobili radosť. Majte oči aj uši otvorené a všímajte si, čo má rada/rád. - Skutky a služby praktických činov – keď svojho partnera obklopujeme konkrétnymi praktickými skutkami. Táto skupina ľudí sa v duchu svojho partnera pýta: „Čo si pre mňa ochotný/á urobiť?“ Lásku vnímajú prostredníctvom činov o ktorých si myslia, že by ich mal pre nich urobiť ten druhý.
Extra tipy: Prosby tejto skupiny ľudí sú návodom, ako ich máte milovať. - Fyzický kontakt – vyjadrujeme ním lásku a nehu. Títo ľudia potrebujú lásku cítiť prostredníctvom dotykov (objatia, bozky, náhodný dotyk rukou, sex atď).
Potrebujeme štyri objatia denne, aby sme prežili, osem objatí, aby sme vydržali a dvanásť objatí denne, aby sme mohli rásť.
~ Virginia Satirová
Rozdielne jazyky lásky v praxi
To, že máte s partnerom rozdielne jazyky lásky, je úplne v poriadku. Úlohou partnerského vzťahu je nájsť jazyk lásky toho druhého a napĺňať ho. Informácia, že máme vo vzťahu robiť len tie veci, ktoré sú nám prirodzené, je mýtus. Skutočná láska si dáva záležať práve na prejavoch lásky, ktorými urobí šťastným toho druhého. Pokiaľ sa vám od vášho partnera nedostáva, čo by ste potrebovali, požiadajte ho o to. To, že ak vás má partner rád, príde na to sám, je ďalší mýtus vedúci k mnohým rozkolom a sklamaniam.
Keď sa v manželstve, ale aj kdekoľvek inde, naučíte hovoriť magickou rečou jazykov lásky, objavíte tajomstvo, ktoré navždy zmení vaše vzťahy.
~ Dr.Gary Chapman
Nech sa páči, urobte si test Dr.Garyho Chapmana, aby ste vedeli, akým jazykom lásky hovoríte. Následne poproste vášho partnera, aby si test urobil aj on.
Vstúpiť do testu 5 jazykov lásky >>
Ak máte k tejto téme akékoľvek otázky, tešíme sa na ne dolu v diskusii pod článkom.
Zdroj: Projekt Výzvy lásky – Mojmír Voráč; Dr. Gary Chapman – Päť jazykov lásky.
Foto zdroj: pixabay.com
The post Päť jazykov lásky appeared first on Alinka.sk.