Vedeli ste o tom, že nedávno vznikol nový vedný odbor pod názvom Pozitívna inteligencia? Jeho zakladateľ a svetový expert v téme vďačnosti, Robert Emmons, vysvetľuje, prečo je pozitívny a vďačný prístup k životu pre nás dôležitý.
„Už viac než desaťročie skúmam dopad vďačnosti na ľudský organizmus, jeho fyzickú i psychickú stránku, a tiež to, ako ovplyvňuje naše vzťahy s inými ľuďmi,“ vraví Emmons. „Prostredníctvom niekoľkých štúdií som spolu so svojimi kolegami učil ľudí vďačnosti jednoducho pomocou denníka vďačnosti. Je to jednoduchý zošit, do ktorého si pravidelne každý deň zapisujú, za čo sú v živote vďační. Už po troch týždňoch sme u vzorky ľudí spozorovali nasledovné javy:
Fyzické
- zosilnenie imunitného systému
- nižšie zaoberanie sa bolesťami
- zníženie krvného tlaku
- častejšie cvičenie a zvýšená starostlivosť o svoje zdravie
- dlhší spánok a pocit sviežosti po zobudení
Psychologické
- zvýšená hladina pozitívnych emócií
- zvýšenie celkovej aktivity
- väčšia radosť zo života
- optimistickejší, šťastnejší prístup k životu
Spoločenské
- pozitívny prístup k ľuďom
- ochota viac odpúšťať
- väčšia chuť ísť von medzi ľudí
- zníženie pocitu osamelosti a izolácie
Z uvedeného vyplýva, že vďačný prístup dokáže doslova meniť životy ľudí. Je to úplne iné nazeranie na svet a vyžaduje silné osobnosti. Je ľahké tešiť sa z nových vecí – z nového auta, domu, bytu, zariadenia, oblečenia, no tento prístup k životu je odlišný v tom, že nás učí vážiť si nielen veci ako také, ale ich hodnotu, z čoho získavame oveľa viac, pretože prestaneme brať život a ľudí v ňom ako samozrejmosť. Začneme si viac všímať pozitívne veci a prestaneme sa zameriavať na tie negatívne. Vďačný prístup k životu dokonca dokáže zmierniť depresie. Je nad slnko jasnejšie, že náš mozog sa nedokáže sústrediť na pozitívne aj negatívne impulzy naraz. V neposlednom rade, vďační ľudia majú vyššie sebavedomie a sú v kolektíve obľúbenejší.
Ak ste sa aj vy práve v tejto chvíli rozhodli založiť si denník vďačnosti, máme pre vás zopár tipov a tiež video návod, ako si ho skrášliť:
- Ráno, hneď po zobudení, si položte štyri otázky: 1) Na čo sa dnes teším? 2) Za čo som dnes ráno vďačná/ý? 3) Čo dobré urobím pre niekoho iného? 4) Čo je dnes pre mňa najdôležitejší cieľom dňa?
- Sadnite si večer, po skončení dňa, a spýtajte sa sama/samého seba jednoduchú otázku: Za čo som vďačná/ý? Porozmýšľajte a napíšte si do zošita 3 vďaky.
- Večerné ďakovanie môžete prípadne rozšíriť na štyri otázky: 1) Čo sa mi dnes podarilo? 2) Z čoho mám najväčšiu radosť? 3) Za čo som dnes vďačná? 4) Z akej skúsenosti sa môžem poučiť a čo môžem zajtra urobiť lepšie, ako dnes?
Zdroj 1: Projekt Výzvy lásky
Zdroj 2: http://greatergood.berkeley.edu/
Photo: www.pexels.com
The post Denník vďačnosti appeared first on Alinka.sk.